Kurallar

1- Akbatı Koşusu parkurları ilan edildiği saatte toplu çıkış ile başlar. Yarış günü organizasyon gerekli durumlarda ilan edilen program saatlerini değiştirebilir, anons ve duyurular geçerli olacaktır.

2- Göğüs numaraları hep önden görünür olacak şekilde takılır.

3-İşaretli parkurlar takip edilerek koşulur. İşaretleme boya, şerit ve kurdelelerle yapılabilir. En önden araç gidecektir. Yarış günü işaretlenmiş parkur önceden ilan edilenden farklı olabilir. Parkur üzerinde kurulan sayıda hakem noktasından geçmek ve geçtiğini ispatlamak yarışmacının kendi sorumluluğudur. Yarışmacı parkuru koşarak bitirmek zorundadır, herhangi bir araç kullanımı yasaktır ve kullanımı halinde yarışmacı diskalifiye edilir.

4- 5K parkurunda genel erkekler ve kadınlar ilk 5, 10K parkurunda genel erkekler ve kadınlar ilk 10 sıralaması oluşturulurken start işareti anı temel alınır ve ne zaman başlangıç halısından geçildiğine bakılmaksızın finiş çizgisini önce geçen önde bitirmiş olarak kabul edilir.Yaş gruplarında sıralama net zamana göre hesaplanır. Genel sıralamada madalya alan kişi yaş grubu sıralamasından çıkarılır, bu şekilde sıralamadaki bir sonraki kişi yaş grubu sıralamasına girer. Yarış sonuçlarına itirazınız olması durumunda yarıştan sonra 7 gün içinde  yaris@maceraakademisi.com adresinden bize ulaşmalısınız.  

5- Parkurları tamamlayanlara ilgili parkur için bitirme madalyası verilir.

6- Katılımcılar Risk Kabul Formu'nu imzalayarak kendi sorumlulukları ile yarışırlar.

7-Yarışma sırasında genel trafik, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak yarışmacının kendi sorumluluğudur. Organizasyon tarafından men edilmiş bölge, geçit ve yöntemler kullanılması yasaklanmıştır. Bu kuralın ihlali durumda oluşacak hukuki sorunların muhatabı yarışmacıdır, organizasyon sorumlu tutulamaz. GPSli kol saati kullanmak ve organizasyonun verdiği data ile koşmak, kulaklıkla müzik dinlemek serbesttir

8- Yarışmayı çeşitli sebeplerle bırakanlar MUTLAKA organizasyona haber verir ve varışa gelir.

9- Akbatı koşusu parkurlarında RFID çip sistemi kullanılacaktır. Verilen çipi doğru takarak koşmak yarışmacının sorumluluğudur. Çipini kaybeden yarışmacı diskalifiye edilir.

10- Yarışma boyunca çekilen fotoğraf ve diğer görüntülerin hakları organizasyona aittir, herhangi bir hak talep edilemez. Yarışmaya katılan herkes organizasyonun sonuç yayınları ve görsel paylaşımlarında yer almayı kabul etmiş sayılır.

11-"4-6 yaş grubunda bütün çocuklarımız “1” göğüs numarası ile çıkış yapacak Çünkü hepsi "bir-inci"!Ölçümlü rekabet için diğer parkurlarımıza başvuracak yaşa büyümelerini bekleyeceğiz. İsteyen veliler çocuklarıyla beraber parkuru tamamlayabilir.
4-6 yaş çocuklarda Kürsüde madalya töreni yapılmayacak.
Amacımız onlara kazanma/kaybetme stresi olmadan  koşmanın, arkadaşlarıyla yarışmanın güzelliğini yaşatmak."

7-9 ve 10-12 yaş gruplarında çipli zaman ölçümü yapılacaktır. İlk 3 kız ve erkek yarışmacılarımız kürsüye çıkar ve hediye kazanır. "

12- 10K parkurunda 16 yaş altı tasnif dışı olacaktır.

 


Diskalifiye Kuralları

Yarışmalar çip zaman sistemi ile takip edilir. Çip çıkış, ara noktalar ve varışta yarışma zamanını ölçer. Çipini kaybeden diskalifiye olur. Minik Adımlar parkurunda çip kullanılmayabilir.

Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

Yarış ve çevre koruma kurallarına uymamak, görevli ve gönüllülerle tartışmak çeşitli zaman cezalarıyla (diskalifiye dahil) sonuçlanır.

Göğüs numaraları ve çipler değiştirilemez, devredilemez.

Ödüller

ÖDÜLLER ÇOK YAKINDA AÇIKLANACAK

Gelişmeleri kaçırmamak için bizi sosyal medya dan takip edin.

Akbatı Koşusu 2018 fotoğraflarını gördünüz mü?

 

Gönüllü Ol

Ulaşım ve Konaklama

2019 Akbatı Koşusu servis kayıtları henüz açılmamıştır. Yarışa 2 hafta kala tekrar kontrol ediniz.

----------------------------------------------

146 Bakırköy- Boğazköy otobüsleri ile Esenkent durağında inerek ulaşım sağlanabilir.

76D Taksim-Bahçeşehir otobüleri ile Esenkent durağında inerek ulaşım sağlanabilir.

Metrobüs ile ''Avcılar Üni. Kampüs'' durağında inerek üst geçitten sağ tarafa doğru gidildiğinde Esenyurt minibüs hatlarını kullanarak 2 vesait halinde ulaşım sağlanabilir.

Beylikdüzü tarafından ulaşım Esenyurt- Büyükçekmece minibüsleri kullanılarak ulaşım sağlanabilir.

142B Büyükçekmece- Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi otobüsleri ile Esenkent durağında inerek ulaşım sağlanabilir.

142 ve 142A Avcılar-Boğazköy otobüsleri ile Esenkent durağına inerek ulaşım sağlanabilir.

Anadolu yakasından Metrobüs ile herhangi bir duraktan binerek ''Avcılar Üni. Kampüsü' durağında inerek üst geçitten sağ tarafa doğru gidildiğinde Esenyurt minibüs hattı kullanılarak ulaşım sağlanabilir.

Katılımcılar konaklamalarını kendi imkanlarıyla sağlayacaklardır. İstanbul Beylikdüzü-Esenyurt bölgesinde çeşitli misafirhane, otel, pansiyon konaklama alternatifleri mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Online Kayıt Olma Adımları

Yarışmaya aşağıdaki adımlarla online kayıt olabilirsiniz:
Önemli: Eğer daha önce bir MCR Racesetter yarış sitesine üye olduysanız, eposta ve şifre bilgileriniz diğer yarış sitelerinizde geçerlidir. 3. Adımdan devam edebilirsiniz.
1-Kullanıcı Hesabı açılması
Bu sebeple ilk önce her sayfanın sağ üst köşesideki “Kullanıcı Girişi / Yeni Kayıt” sekmesinden yeni kullanıcı kaydı oluşturmalısınız..
Yarış başvurusu yapılabilmesi için her yetişkin kullanıcının kendine ait kullanıcı hesabı olması gerekmekterdir. Çocukların başvuruları yetişkin kullanıcı hesabı kullanırak yapılmaktadır. 
2-Hesap Aktivasyonu
Eposta adresinize gelecek aktivasyon koduna tıklayarak kullanıcı hesabını aktive ediniz.
3-Kullanıcı girişi
Sayfanın sağ üst tarafından kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapınız.
4-Yarışma Kayıt
“Kayıt Ol” sayfasında, sol sütunda BAŞVURU DURUMUNUZ artık kayıt yapılabilen parkurlar vardır. Parkurunuzu seçip kayıt olabilirsiniz.

Nasıl Kıyafet seçilmeli?

İklime uygun ıslandığında üşütmeyen, ter atan kıyafetler seçilmelidir. Başlarken, yarış sırasında ve sonunda durmanız gerektiğinde sizi koruyabilen, ama koşu sırasında fazla ısı tutmayan malzemeler seçmelisiniz. Kış ve serin mevsimlerde uzun bacaklı tayt ve koşu pantalonları adele sakatlıklarını azaltır, ince bir bere/bandana ve bir çift ince eldiven parkur içinde ısı kontrolü yapmanızı sağlar.

Parkur Nasıl?

Akbatı koşusu asfalt zeminde yol koşusudur.  Düz sayılacak kadar hafif yokuşlar içerir. Parkurun ikinci yarışı daha fazla iniş ve düzdür.

Yarış günü yeni kayıt olacak mı?

Yarış günü yeni kayıt alınmayacaktır. Sadece online veya 22 -23 Mart tarihlerinde ilan edilen yerlerdeki geç kayıt noktalarından kayıt olmak mümkündür.

Etkinlik günü alanda kit dağıtımı olacak mı?

Yarıştan önceki kit dağıtım günlerinde kitlerini alamayanlar etkinlik günü dağıtım çadırlarımızdan kitlerini alabilir. Ama önceden söyleyelim; son güne bırakmayın lütfen! Ama illa ki “son gün alacağım” derseniz , parkur start saatinizden en az 1,5-2 saat önce alanda olmanızı öneriyoruz.

Kitimi benim yerime kim, nasıl alabilir?

Aslına bakarsanız yarışmacılarımızın kitini sadece kendisine teslim etme taraftarıyız, ama bir şekilde   Eğer sizin yerinize başkası kitinizi alacaksa yaris@maceraakademisi.com'a mail atmanızı veya bir yazıyı elden iletmenizi rica ediyoruz. Mailde kimliğiniz ve “ ……….isimli kişi kitimi alabilir, feragatnamemi imzalayabilir.” İbaresi ve “yarışmacı ad/soyad/telefon/imza” bilgileri yer almalıdır. **Yarışmacı kiti başkasına teslim edilirken, teslim alanın ad/soyad/telefon/imza bilgileri alınacaktır.

Whatsapp ya da başka bir uygulamadan göndersek olmaz mı?

Bir yukarıda belirttiğimiz gibi, mail olarak rica ediyoruz.

Servis kayıtları nedir?

Yarış günü etkinlik alanına yarışmacılarımızı ücretsiz olarak taşıyan aracımıza yapılan kayıtlardır.

Peki, servis kayıtları nasıl yapılır?

Genellikle yarışa 10 gün civarı kaldığında servis kayıtlarımız açılır ve web sitemiz, toplu mailing, sosyal medya kanallarımızdan duyurulur. Kayıt bağlantıları üzerinden yapılan basit birkaç işlem sonrası kayıt işlemi tamamlanır.  Lütfen unutmayın, servis kayıtlarımız sınırlıdır ve kayıtlar kapandıktan sonra kayıt alınmayacaktır. Yarış günü servis kalkış noktasına gelen yarışmacılara kayıt kontrol yapılacaktır.

Servise kayıt yaptıramadım, gelsem binemez miyim?

Gönül ister ki binebilin. Fakat servislere kayıt olan kişi sayısını dikkate alarak araç ayarlamaktayız. Özetle; eğer servis ile gelmek istiyorsanız kayıtları kaçırmayın. Kaçtı diyelim, o zaman da 2 alttaki madde ile devam edelim lütfen.

Ben yarışmacıyım fakat arkadaşım ya da ailemden birisi daha gelecek. Servise kayıt olabilir mi?

Sizin misafiriniz bizim misafirimizdir, buyursunlar (1 kişi). Ama ricamız; onun için de servis kaydı oluşturulması.

Kitimi benim yerime kim, nasıl alabilir?

Aslına bakarsanız yarışmacılarımızın kitini sadece kendisine teslim etme taraftarıyız, ama sizi bunun için zorlayacak değiliz :) Eğer sizin yerinize başkası kitinizi alacaksa yaris@maceraakademisi.com ‘a mail atmanızı rica ediyoruz. Mailde kimliğiniz ve “ ……….isimli kişi kitimi alabilir, feragatnamemi imzalayabilir.” İbaresi ve “yarışmacı ad/soyad/telefon/imza” bilgileri yer almalıdır. **Yarışmacı kiti başkasına teslim edilirken, teslim alanın ad/soyad/telefon/imza bilgileri alınacaktır.

Whatsapp ya da başka bir uygulamadan göndersek olmaz mı?

Bir yukarıda belirttiğimiz gibi, mail olarak rica ediyoruz.

Yarışa kayıt oldum fakat gelemedim, yarıştan sonra kit gönderimi yapıymusunuz?

En geç yarışa kadar kitlerinizi teslim aldınız aldınız (veya birisine aldırdınız, kurallar bknz 2 madde yukarısı), alamadıysanız yeni kitler için bir sonraki yarışımızı beklemek durumunda kalacaksınız maalesef. Yarıştan sonra kit dağıtımı veya teslimi yapmamaktayız.

Yarışa katıldım, madalya törenini beklemeden alandan ayrılmak durumunda kaldım. Kürsü ödüllerimi/hediyelerimi nasıl alabilirim?

Sistemde kayıtlı adresinize kargo ile (alıcı ödemeli) yolluyoruz. Bu arada “sistemde kayıtlı adres” demişken, bilgilerinizi güncel ve eksiksiz tutmaya özen gösterin lütfen. Sonra ofiste çok zorlanıyoruz :)

Yarışlarda “Gönüllü” olarak yer almak istiyorum. Gönüllüler ne yapar, motivasyon için onlara ne sağlarsınız?

Aslına bakarsanız dünyada bu tür organizasyonlarda gönüllülerin önemi çok büyük. Bizim için desteği çok değerli olan gönüllülük konusunu burada birkaç satırda anlatmamız eksik kalacaktır. O yüzden sizi ŞURADAN gönüllü sayfamıza yönlendirelim. Yarışmalarımızda illa koşacaksınız diye bir kural yok, gelin, gönüllü olun, KOŞ-TUR un :)

Yarışa kayıt ücretleri biraz pahalı gibi mi?

Gönül ister ki bu organizasyonlarımızı sizler için ücretsiz yapalım. Ama günümüz şartlarında pek mümkün değil. Yarışa kayıt ücretlerimiz erken kayıt dönemlerinde oldukça makul. Örneğin 2018 içerisinde ilk kayıtları 40küsür liralara yaptık. E ama son dakikaya kadar beklerseniz tabii ki fiyat artıyor. Çünkü bunun bize operasyonel yükü artıyor. Mesela uçak bileti alırken son dakikayı bekliymusunuz ? :)

Yarışa kayıt oldum ama yarışa gelemeyeceğim. Ücretimi iade alabiliymuyum?

Sizleri mağdur etmek istemeyiz. İptal ve iade koşullarımız KAYIT SAYFAMIZ ’ ın hemen alt kısmında detaylı şekilde mevcuttur.

Yarışa kayıt oldum, gelemeyeceğim. Hakkımı bir diğer yarışa aktarmamız mümkün müdür?

Bir yukarıdaki madde geçerlidir. Özetle, aktarım mümkün değildir.

Yarışa promosyon kodu ile kayıt oldum ama katılamayacağım. Katılım hakkımı sonraki yarışa devredebiliymuyum?

İki yukarıdaki madde geçerlidir. Özetle, aktarım mümkün değildir.

Benim sorunum “sık sorulan sorular” sayfanızda bulunmuyor, hadi bakalım, ne yapacağız?

Size bir yaris@maceraakademisi.com kadar uzağız. En olmadı 0530 414 45 97 ‘den bize ulaşabilirsiniz.

Önemli Notlar

Yol koşu yarışıdır. Yarışmacıların taşıması gereken zorunlu malzeme yoktur. Parkur asfalttır. Yarış boyunca hava koşullarına uygun kıyafet ve ayakkabı giymek,  ilan edilen su/ikmal istasyonları arasında beslenme ihtiyaçlarını karşılamak yarışmacının sorumluluğundadır.

Parkurların bir kısmı trafiğe açık yollardan geçebilir. Trafik kurallarına uymak ve araçlara dikkat edip emniyetli geçiş yapmak yarışmacının sorumluluğundadır.

Yarış numaraları her zaman önden görünür şekilde takılmalıdır.

Yarışmacılar parkurları bitirdiklerinde anı madalyası ve dijital sertifika almaya hak kazanırlar. Derece tasnifi, Genel Erkek/Kadın (E/K) tasnifi dışında, 10K Parkuru için master yaş kategorilerinde yapılır. 5K parkurunda yaş tasnifi yapılmaz.

10K Parkuru
10.100 metre
5K Parkuru
4950 metre
Akbatı Çocuk Koşusu